Internet
Internet jest rozległą i rozproszoną siecią komputerową. Rozległa, ponieważ łączy ze sobą wiele odległych od siebie lokalnych sieci komputerowych i pojedynczych komputerów. A rozproszoną, gdyż w całej sieci nie ma żadnego punktu centralnego, który nadzoruje jej pracę. W chwili obecnej jest to najpopularniejsza usługa udostępniana w sieci. Pozwala ona na dostęp do ogromnej liczby dokumentów gromadzonych na różnych serwerach podłączonych do sieci, bez względu na to, gdzie się znajdują. Dokumenty udostępniane w ten sposób noszą nazwę stron WWW (lub HTML), a komputery, które je udostępniają - serwerów WWW.
Adres IP
Przydzielony unikatowy numer, identyfikator komputera sieciowego zapisywany w postaci czterech liczb, które są oddzielone od siebie kropkami. Na przykład adres 140.78.90.12 ma w całej sieci internet tylko jeden komputer. Znajduje się na uniwersytecie w Linzu ( w Austrii).
Adres domenowy
Niemal każdy adres IP złożony z cyfr ma swoją słowną wersje. Adres domenowy, który łatwo jest zapamiętać. Na początku jest nazwa firmy. Może się składać z kilku symboli oddzielonych od siebie kropkami. Po niej występuje symbol typu organizacji, np.:
WWW
World Wide Web (w skrócie określany jako WWW lub Web) jest hipertekstowym systemem informacyjnym opartym na publicznie dostępnych, otwartych standardach. Pierwotnym i w chwili obecnej nadal podstawowym zadaniem WWW jest publikowanie informacji. Aby uzyskać dostęp do tak udostępnianej informacji, trzeba posłużyć się programem komputerowym, który nazywamy przeglądarką internetową. Często korzystanie z WWW nazywa się "surfowaniem po sieci"). World Wide Web został zapoczątkowany na początku lat dziewięćdziesiątych jako system dostępu do danych, informacji (w tym graficznych) w heterogenicznym środowisku dużej organizacji naukowej. Tim Berners-Lee nazywany twórcą WWW, zbudował prototyp systemu, który później został przekształcony w to czym WWW jest dzisiaj. Szybko przekroczył granice środowiska naukowego, a po kilku latach został zaadaptowany na całym świecie.
Przeglądarki WWW
Aby uzyskać dostęp do tak udostępnianej informacji, trzeba posłużyć się programem komputerowym, który nazywamy przeglądarką internetową. Przeglądarka łączy się z serwerem internetowym, skąd pobiera pewien zbiór informacji określany jako strona internetowa. Strona internetowa może zostać wyświetlona, zapisana w lokalnym systemie plików czy wydrukowana.
Najczęściej używanymi przeglądarkami stron www są:
Wyszukiwarki WWW
Służą do wyszukiwania zadanej treści w skatalogowanych stronach WWW. Nowoczesne wyszukiwarki pozwalają wyszukiwać pliki graficzne, dźwiękowe itp.
e-mail
Poczta elektroniczna umożliwia przesyłanie wiadomości między komputerami podłączonymi do Internetu. Dzięki tej usłudze można w łatwy i - co ważne - szybki sposób przesyłać wiadomości tekstowe, dźwięk, a nawet krótkie filmy. Jest to bardzo wygodny sposób komunikowania się między ludźmi.

Aby móc skorzystać z usługi e-mail, trzeba:

Budowa adresu pocztowego
Aby móc otrzymywać pocztę, trzeba mieć założoną skrzynkę pocztową i przydzielony adres pocztowy. Adres pocztowy składa się z:

Budowa listu elektronicznego
Budowa listu elektronicznego różni się nieznacznie od budowy zwyczajnego listu. List elektroniczny składa się z dwu części:

Nagłówek zawiera informacje wykorzystywane przez serwery pocztowe i programy pocztowe oraz ogólne dane o przesyłce. W nagłówku najczęściej znajdują się takie informacje, jak:

Polskie portale
Portal internetowy to rodzaj serwisu informacyjnego, dla którego nośnikiem jest Internet. Zazwyczaj portal internetowy zawiera dział aktualnych wiadomości, pogody, katalog stron internetowych oraz mechanizmy wyszukiwania informacji w nim samym lub zewnętrznych zasobach Internetu (wyszukiwarki internetowe). W celu przyciągnięcia większej ilości użytkowników portale oferują darmowe konta e-mail i miejsce na strony WWW.
Onet.pl
Wirtualna Polska
Interia.pl
Gery.pl
Imp3rium.com.pl
Hoga.pl
Aol.pl
Gazeta.pl
O2.pl
Polonia.net
Panorama Firm
Internetia.pl
Portal MY
Bajo.pl
EuroCity.pl
Alternatywa.com
Imp3rium.pl
Bizland.pl
Portal Mix
Komunikatory
Komunikator internetowy (ang. Instant Messenger) - program służący zasadniczo do rozmowy w czasie rzeczywistym dwóch lub więcej osób poprzez Internet. Większość programów tego typu obsługuje także takie dodatkowe funkcje jak: przesyłanie plików, rozmowy głosowe, konferencje (rozmowy więcej niż 2 osób jednocześnie), statusy (opisy stanu użytkownika - najczęściej "Dostępny", "Niedostępny", "Zajęty", czasami też "Zaraz wracam", itp.).
  • ICQ - pierwszy, największy i najpopularniejszy komunikator internetowy.
  • AOL IM - kolejny, popularny szczególnie w USA, komunikator internetowy tworzony przez America OnLine (jednocześnie będącego właścicielem ICQ).
  • Klienty Jabbera/XMPP - grupa komunikatorów internetowych przeznaczonych jako klienty sieci Jabber/XMPP, o dość specyficznej strukturze, niespotykanej w innych sieciach IM - oddzielenie roli twórcy klienta od właściciela serwera.
  • MSN Messenger - komunikator tworzony przez MSN, dostawcę internetu należącego do Microsoft. MSN posiada również uproszczoną wersję - "Windows Messenger", która to jest dołączona do Windowsa XP.
  • Skype - komunikator głosowy oparty na technice peer-to-peer (P2P), który zapewnia niespotykaną w tej klasie oprogramowania jakość przekazywanego głosu.
  • Yahoo! Messenger - komunikator tworzony przez Yahoo! - jeden z największych portali internetowych w USA.
  • Gadu-Gadu - popularny w zasadzie tylko w Polsce lub wśród Polaków.
  • AQQ - polski multikomunikator,
  • Hapi - komunikator internetowy oparty na protokole XMPP
  • Kadu, GNU Gadu, EKG - wolne odpowiedniki Gadu-Gadu dla systemów uniksowych.
  • Konnekt - polski multikomunikator obsługujący m.in. GG, Tlen i Jabbera. Dzięki wtyczkom, można go dowolnie modyfikować i dodawać nowe funkcje jak sprawdzanie poczty, dźwięki, wyskakujące okienka, informacje pogodowe i wiele innych dostępnych za darmo w sieci.
  • Tlen.pl - drugi co do popularności komunikator w Polsce, bazuje na protokole Jabbera. Pozwala na komunikacje z sieciami Jabbera (wtyczka .smok) oraz Gadu-Gadu. Dzięki wtyczkom i całej masie skórek, styli rozmowy, ikon, dźwięków można go dostosowywać do własnych potrzeb. Każdy użytkownik komunikatora Tlen.pl otrzymuje konto e-mail o pojemności 1 GB. Pozwala za darmo wysyłać SMS do sieci Era, Idea, Plus GSM oraz Heyah.
  • WPKontakt - Stworzony przez Wirtualną Polskę klient światowej sieci Jabber. Poprzez Jabberowy mechanizm transportów umożliwia połączenie również z innymi sieciami (w tym Gadu-Gadu i ICQ). Umożliwia również rozmowy telefoniczne po atrakcyjnych cenach.
  • Miranda IM - komunikator, obsługujący większość z wymienionych powyżej protokołów (GG, ICQ, Jabber, MSN, AIM). Dzięki wtyczkom, można go dowolnie modyfikować i dodawać nowe funkcje jak sprawdzanie poczty, dźwięki, wyskakujące okienka, informacje pogodowe, kanały RSS i wiele innych dostępnych za darmo w sieci.
  • Gaim - multikomunikator.
  • iChat - komunikator dostępny w systemie Mac OS X obsługujący swój własny protokół, jak też protokoły AIM oraz Jabber.
  • Kopete - multikomunikator dla środowiska KDE. Rozwijany na licencji GPL.
  • Fire - multikomunikator działający w systemie Mac OS X.
  • Trele Morele - alternatywny polski komunikator, działający w systemie Windows. Obsługuje protokół GG.
  • WebGG Alternatywny komunikator sieci GG dostępny przez WWW.
  • WebTlen Alternatywny komunikator sieci Tlen.pl dostępny przez WWW.
  • Netykieta
    NETykieta, etykieta internetowa, internetowy kodeks zachowań - jest to swoisty internetowy savoir-vivre, zbiór reguł i zachowań, sposobów komunikowania się oraz symboliki, które obowiązują w Internecie. NETykieta w szczególności dotyczy uczestników internetowych dyskusji, bywalców forów i grup dyskusyjnych oraz wszelkiego pisemnego przekazu w Sieci. Krótko mówiąc, są to zasady dobrego wychowania przy korzystaniu (przede wszystkim, choć nie tylko) z grup dyskusyjnych (news) oraz list dyskusyjnych.