I OTWORZYŁY SIĘ DRZWI DO NOWEGO…

 

A wszystko zaczęło się w 1956r…wtedy to powstał ówczesny Zakład Wychowawczy składający się z budynku, w którym mieścił się niegdyś Dwór hrabiego Krasińskiego, budynku administracyjnego i gospodarczego, a także warsztatów szkolnych przebudowanych ze stajni dworskiej…

Minęły 62 lata…3 października 2018r. W będącym pod ochroną Parku Dworskim otworzyły się na oścież podwoje nowego budynku Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Obiekt łączy w sobie estetyczne walory architektury z funkcjonalnymi rozwiązaniami przestrzennymi. Prezentuje się niezwykle okazale i elegancko. Duża ilość przeszkleń powoduje, ze jest on bardzo dobrze doświetlony. W budynku znajduje się  między innymi sala teatralna, biblioteka, kompleksy mieszkaniowe dla wychowanków, kuchnia wraz ze stołówką, sala terapeutyczna, kaplica, pomieszczenia biurowo – administracyjne, winda…i jeszcze wiele innych pomieszczeń wpływających na podnoszenie komfortu życia. Zarówno gospodarze, jak i przybyli goście nie szczędzili zachwytów nad nowym obiektem. A gościliśmy wyjątkowe osoby, zaszczycili nas bowiem swoją obecnością Pani dr Wanda Półtawska, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Szkodoń, Pan Marszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda wraz z małżonką, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego -  Pani Urszula Nowogórska, Przewodniczący Komisji Rozwoju Województwa Małopolskiego - Pan Grzegorz Biedroń, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki WM – Pani  Barbara Dziwisz i wiele innych zacnych osobistości.

Główne uroczystości miały swój przebieg w sali teatralnej. Po wprowadzeniu poczta sztandarowego i odśpiewaniu Hymnu Rzeczpospolitej Polski, pani dyr. Małgorzata Wróbel przywitała wszystkich obecnych. Następnie nową sceną zawładnęli wychowankowie, prezentując przygotowany na ten dzień program artystyczny. Jako pierwsi pojawili się muzycy, którzy z ostrym pazurem zagrali bluesa (skład: Mateusz Maltazar - perkusja, Sajmon Węclewski - bas, wych. Janusz Kopyciński – gitara elektryczna), a głosem zaczarował nas Ernest Jarnot wykonując „Wehikuł czasu”, zespołu Dżem. Po tym mocnym uderzeniu zostaliśmy wprowadzeni przez v-ce dyr. Rafała Borowieckiego w atmosferę przedstawienia :

„Człowiek – spętany nałogiem, walczący o przetrwanie, pełen zwątpienia i pozbawiony wiary w siebie. Tutaj nie ma znaczenia pochodzenie, wykształcenie, wiek…

Ale wcale nie musi tak być!

 Musimy zobaczyć to, co nas niszczy, truje i podjąć walkę…najważniejszą, bo o samego siebie.

A może tak żyć pełnią życia…?

A może tak w pełni korzystać z tego świata…?

A może tak cofnąć czas…?

Zapraszamy do oglądnięcia przedstawienia „Spętani” wg. scenariusza  Magdaleny Wódczak, w reżyserii Joanny Przyprawy i Aleksandry Kopycińskiej, w wykonaniu naszych wychowanków”

Po mocnym akcencie, którym było przedstawienie cofnęliśmy się w czasie oglądając prezentację ze zdjęciami, przygotowaną przez pana Jarosława Dziedzica. Na przestrzeni lat zmieniały się twarze, miejsca, zainteresowania…, każdy kto tu był zapisał swoją historię, a my w pigułce mogliśmy ją obejrzeć. Zresztą to właśnie do niej  odnosili się w swoich wystąpieniach zaproszeni goście, którzy z ciepłym słowem i życzliwością zwracali się do wychowanków i kadry Placówki. Część oficjalną zakończyła uroczysta Msza Święta z udziałem Ks Biskupa Jana Szkodonia oraz proboszczów byłych i obecnych mszańskiej Parafii. Ośrodek został poświęcony, a wstęgi przecięte, co przypieczętowało otwarcie. Wszyscy mieli możliwość zwiedzenia budynku, oglądnięcia wystawy przygotowanej przez pana Roberta Łabuza, a także tematycznych prezentacji autorstwa szkoły i warsztatów. Goście mogli się również zapoznać z warsztatem dziennikarskim naszych chłopców, czytając gazetkę ośrodkową redagowaną we współpracy z Panem Przemysławem Paruszewskim i Dariuszem Sochackim. Ostatnim punktem imprezy był poczęstunek, na który zaprosiliśmy przybyłych do Restauracji Folwark.

Dzień pełen pozytywnych wrażeń, dobrych ludzi, ciepłych słów, budujących wspomnień, chęci do…bo otworzyły się drzwi do NOWEGO!