V Rajd MOW Ścieżkami Jana Pawła II

V Rajd Ścieżkami Jana Pawła II

17 maja br w promieniach majowego słońca wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Ks. Karola Wojtyły w Mszanie Dolnej i zaproszeni goście z MOW w Kuźni Raciborskiej po raz piąty ruszyli na szlak śladami Jana Pawła II, pamiętając o słowach naszego wielkiego patrona: "pilnujcie mi tych ścieżek". 

W tym roku bazą  rajdu była Baza Wypoczynkowa na zboczu Lubogoszczy. W niedzielne popołudnie imprezę rozpoczęliśmy polową  mszą świętą odprawioną przez księdza Pawła Rybskiego, gościem specjalnym był ksiądz Aleksy, który na co dzień pracuje na misji Boliwii.  Po duchowej wędrówce po dalekiej Ameryce Południowej przyszedł czas na grupowy bieg terenowy leśnąš ścieżką edukacyjną na której uczestnicy mieli 5 zadań do wykonania na czas: rozbijanie namiotu, zadanie na orientację z mapš i kompasem, udzielenie pierwszej pomocy, rozpalenie ogniska oraz zielnik- zebranie i nazwanie 10 roślin. Po aktywnym popołudniu wieczorem odbyły się warsztaty etyczno - moralne prowadzone przez państwa Alinę i Mirosława Dziewięckich. Ich tematem przez dwa kolejne popołudnia była praca z filmem "Buntownik z wyboru", która miała pokazać nam jak przeszłość wpływa na  codzienne funkcjonowanie i jak ważne jest uporanie się z nią  oraz jak wykorzystać swoje możliwości ku samorozwojowi.

Wczesnym poniedziałkowym rankiem młodzież wraz z wychowawcami wspięli się na szczyt Mogielicy, najwyższej góry w Beskidzie Wyspowym. Wyprawa połączona była  z ogniskiem i zabawami integracyjnymi zorganizowanymi przez niezawodne wolontariuszki z Nowego Sącza oraz studentki - praktykantki. Po powrocie do Bazy Wypoczynkowej na zmęczonych wędrowców czekało coś dla ciała -ciepły posiłek  i dla ducha -   dalszy ciąg warsztatów etyczno - moralnych.

Trzeci dzień rajdu rozpoczął się wiosennym deszczem, który jednak nie pokrzyżował planów. Pierwszym punktem ostatniego dnia było spotkanie z Mirosławem Pulit z Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej.  Wszyscy w skupieniu słuchali opowiadań naszego gościa o akcjach ratunkowych po trzęsieniu ziemi w Iranie, Turcji, Indiach, Albanii, Kosowie i nie jednemu dreszcz przebiegł po plecach lub łza zakręciła się w oku.

Kiedy już emocje opadły przeszliśmy do kolejnego etapu rajdu, czyli  do konkursów, które możemy  podzielić na cztery kategorie: konkurs wiedzy o Janie Pawle II, Konkurs wiedzy turystyczno- krajoznawczej,  szycie guzika na czas oraz konkurencje sportowe (rzuty do kosza, strzały na bramkę, podbijanie piłki nogą i podbijanie piłki głową). Było bardzo wesoło, rywalizacja była zacięta, a buzie uśmiechnięte.

Po sytym obiedzie, młodzież wróciła do Placówki, gdzie odbyło się podsumowanie V Rajdu MOW Ścieżkami Jana Pawła II, indywidualni zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni i odebrali dyplom z rąk dyrektora MOW. Puchar tegorocznego rajdu w punktacji generalnej otrzymała grupa III Gimnazjum, a wyróżnienie chłopcy z Kuźni Raciborskiej za wytrwałość. Chłopcom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do wspólnej wędrówki po naszych pięknych Górach.