Mieć wyobraźnię Miłosierdzia

„ Chcemy nieść pomoc, nadzieję i uśmiech!!!”.

 

     Należymy do Klubu Wolontariusza przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym  w Mszanie Dolnej, działającego pod skrzydłami Stowarzyszenia Sursum Corda.  Wielu z nas działało już w Klubie od zeszłego roku i nie obca im była idea wolontariatu, jednak dla wielu naszych kolegów było to zupełnie coś nowego. W związku z tym na początku  września z pomocą naszych wychowawczyń  przeprowadziliśmy akcję promującą  wolontariat wśród  wychowanków MOW, aby  pozyskać  nowe wsparcie.

       Główne  nasze działania w ramach projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” były skierowane na pomoc osobom starszym, samotnym i schorowanym. Opieką wolontariuszy zostały objęte dwie starsze Panie mieszkające na terenie miasta Mszana Dolna. Miej więcej raz w tygodniu pod opieką wychowawczyń chodziliśmy z wizytą do naszych podopiecznych i pomagaliśmy im  w codziennych czynnościach życiowych, które im samym sprawiały nie raz wiele trudności. Nasza praca polegała  m.in. na sprzątaniu mieszkania, robieniu zakupów, wykonywaniu drobnych prac remontowych, przygotowywaniu opału na zimę, a także dbaniu  o porządek  w ogrodzie. Wolontariat to dla nas nie tylko praca, ale także czas, który  spędzaliśmy z naszymi podopiecznymi  na miłych pogawędkach i wspominaniu dawnych czasów. 

         Początkowo mieliśmy spore obawy, jak zostaniemy przyjęci, bo przecież jesteśmy z „poprawczaka”.  Z każdą  jednak wizytą nasze Panie nabierały do nas większego zaufania i z czasem  nawet zaczęły się o nas przyjaźnie wypowiadać w gronie swoich znajomych.

         W trakcie realizacji projektu uświadomiliśmy sobie jak ważne jest dla nas bycie potrzebnym drugiemu człowiekowi. Wolontariat dał nam szanse pokazania światu tego co w nas dobre, pomimo naszej niechlubnej przeszłości. Tu nie liczy się to kim byłeś  w przeszłości ale to co dajesz z siebie drugiemu człowiekowi  tu i teraz. Na pytanie co nam daje wolontariat, śmiało możemy odpowiedzieć-  uczy nas dobroci i miłości do drugiego człowieka. Sprawia, że przestajemy widzieć tylko siebie, a dostrzegamy potrzeby i problemy innych ludzi.

    

     31 października zostaliśmy zaproszeni do przedstawienia sprawozdania z projektu „Mieć wyobraźnię Miłosierdzia”  w Nowym Sączu i zaczęło się……

19 listopada mieliśmy okazje zaprezentować się w finale na szczeblu wojewódzkim  w Krakowie – Łagiewnikach obok najlepszych Gimnazjów i szkół ponad- gimnazjalnych w województwie Małopolskim.  I w końcu…. Zaproszeni zostaliśmy do wystąpienia w koncercie laureatów przed znakomitą publicznością w Filharmonii Krakowskiej. Oklaski, gratulacje, wywiady…… i nagroda wyróżnienia.

Występ wolontariatu