Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. ks. Karola Wojtyły w Mszanie Dolnej jest placówką resocjalizacyjną świadczącą całodobową opiekę, przeznaczoną dla młodzieży niedostosowanej społecznie w normie intelektualnej. Na terenie Ośrodka istnieje Gimnazjum Specjalne oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształcąca w kierunku posadzkarz. Wychowankowie MOW to chłopcy w wieku 13-18 lat kierowani do placówki postanowieniem Sadu Rodzinnego i Nieletnich. Zdecydowana większość wychowanków przebywa w placówce od 1 do 2 lat i po osiągnięciu pełnoletniości usamodzielnia się dzięki pomocy MOW i PCPR w miejscu zamieszkania. Po ukończeniu 18 lat wychowanek może nadal przebywać w placówce na własną prośbę celem kontynuowania nauki. Chłopcy trafiający do ośrodka wykazują spore braki zarówno w nauczaniu, wynikające z zaniedbania oraz niskiej wydolności intelektualnej, jak również braki w prawidłowym rozwoju społeczno - moralnym. Jest to często młodzież zaburzona w sferze osobowości z brakiem poczucia własnej wartości, agresywna i nieufna wobec otaczającego świata. Wielu z nich nie posiada sensu życia ani żadnych planów na przyszłość. System wartości oparty na ogólnie przyjętych normach społeczno-moralnych jest dla nich niejednokrotnie zupełnie czymś nowym, a w życiu codziennym kierują się oni głównie zasadą egoizmu i doraźnej przyjemności. Jeśli na tym etapie młodzież w trakcie procesu resocjalizacji w placówce nie uzyska kompleksowej pomocy grozi jej powrót do patologii i trwałe wykluczenie społeczne. W związku z czym wymagają oni stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania oraz nietypowych form wsparcia dostosowanych do indywidualnych potrzeb wychowanków.
Od września 2008 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Mszanie Dolnej realizowane są dwa projekty unijne " Samodzielne życie-program aktywizacji młodzieży z małopolskich ośrodków wychowawczych" oraz " ICT - Inspirujące - Ciekawe -Twórcze- program realizacji zajęć pozalekcyjnych w małopolskich ośrodkach wychowawczych" współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego kapitał Ludzki, które doskonale wpisują się w działalność placówki poszerzając tym samym ofertę zajęć i oddziaływań resocjalizacyjno-wychowawczych.
Dzięki różnorodność form wsparcia realizowanych w ramach projektu wychowankowie mają szanse wyrównać braki powstałe w wyniku wadliwej socjalizacji oraz poprawić start w dorosłe życie poprzez: wyrównywanie braków edukacyjnych, nabycie kwalifikacji i kompetencji zawodowych, pozyskanie umiejętności poprawnej komunikacji interpersonalnej, wzrost świadomości w zakresie umiejętności pełnienia określonych ról społecznych, poznanie i internalizację norm społeczno-moralnych, wykształcenie umiejętności podejmowania działań na rzecz osób potrzebujących oraz podniesienie zdolności do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Projekt "ICT Inspirujące - Ciekawe - Twórcze "
ma na celu wyrównywanie szans
edukacyjnych naszych wychowanków po przez realizację zajęć dydaktyczno -
wyrównawczych z siedmiu podstawowych przedmiotów szkolnych (matematyki, języka
polskiego, historii, biologii, chemii, fizyki, geografii) oraz po przez
realizację zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i pasje
wychowanków (kółko fotograficzne, kółko radiowe, kółko filmowe, kółko
dziennikarskie, kółko języka angielskiego). Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze
mają na celu wyrównywać zarówno braki programowe sięgające często kilku lat
wstecz, jak również kształtować podstawowe umiejętności szkolne i redukować negatywizm szkolny. W ramach zajęć wdrażane są nowe,
innowacyjne formy nauczania z wykorzystaniem technik multimedialnych i audiowizualnych.
Edukacja prowadzona jest również w ramach pozaszkolnych form edukacji
w postaci wycieczek edukacyjnych do różnych ciekawych miejsc takich jak
obserwatorium astronomiczne, parki narodowe oraz zabytki architektury
drewnianej. Młodzież jest również wspomagana i aktywizowana w ramach warsztatów
etyczno - moralnych oraz warsztatów z zakresu orientacji zawodowej, które mają
na celu wspieranie rozwoju społeczno-moralnego wychowanków.
Projekt " Samodzielne życie- program aktywizacji młodzieży z małopolskich ośrodków wychowawczych"
ma na celu poprawę szans adaptacyjnych
wychowanków MOW w Mszanie Dolnej po przez organizowanie dodatkowego wsparcia w
zakresie umiejętności społecznych i zawodowy. Formy wsparcia realizowane w
ramach projektu ukierunkowane są głównie na: wspieranie zdolności
do podjęcia aktywnego życia zawodowego, lepszą adaptacje wychowanków w
środowisku społecznym, nabycie umiejętności zawodowych zgodnych z dynamicznie
zmieniającym się rynkiem pracy oraz indywidualnymi predyspozycjami
osobowościowymi oraz na rozwijanie umiejętności i kompetencji społecznych,
niezbędnych w poszukiwaniu i utrzymaniu zatrudnienia.
W ramach projektu "Samodzielne
życie- program aktywizacji młodzieży z małopolskich ośrodków
wychowawczych" realizowane są w Młodzieżowym
Ośrodku Wychowawczym w Mszanie Dolnej następujące formy wsparcia:
I. Kursy i szkolenia umożliwiające nabycie,
podniesienie lub zmianę kwalifikacji i kompetencji zawodowych: kurs spawacza,
kurs prawa jazdy, kurs komputerowy, kurs przedsiębiorczości,
II. Poradnictwo psychologiczne, psychospołeczne,
zawodowe i inne: warsztaty komunikacji i asertywności, warsztaty
twórczości, warsztaty jak założyć własną firmę.
III. Nowe formy i metody wsparcia
indywidualnego i środowiskowego na rzecz integracji zawodowej i
społecznej: warsztaty komunikacji rodzinnej, podstawy gotowania, przygotowanie
do życia w rodzinie, team building;
IV. Promocja i wsparcie wolontariatu:
- wolontariat.
Należymy do Klubu Wolontariusza przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Mszanie Dolnej, działającego pod skrzydłami Stowarzyszenia "Sursum Corda" (z łac. "w górę serca").
Działamy zaledwie od 2 lat ale mamy nadzieję, że nasze wysiłki i starania nie pójdą na marne i nasze dzieło będzie kontynuowane przez naszych kolegów, którzy trafią w przyszłości do Ośrodka. Obecnie w naszym Klubie działa 8 wolontariuszy rekrutujących się wyłącznie z pośród wychowanków MOW w Mszanie Dolnej. Symbolem naszego Klubu stał się nieoczekiwanie jeż " JEŻYK", którego znaleźliśmy w czasie prac porządkowych u jednej z naszych podopiecznych.
Nasze działania ukierunkowane są głównie na niesienie pomocy osobom starszym, samotnym i schorowanym. Opieką wolontariuszy objęte zostały dwie starsze Panie, mieszkające na terenie miasta Mszana Dolna. Raz w tygodniu pod opieką naszych wychowawczyń chodzimy z wizytą do naszych podopiecznych i pomagamy im w codziennych czynnościach życiowych, które im samym sprawiają nie raz wiele trudności. Nasza praca polegała m.in. na sprzątaniu mieszkania, robieniu zakupów, wykonywaniu drobnych prac remontowych, przygotowywaniu opału na zimę, a także dbaniu o porządek w ogrodzie. Wolontariat to nie tylko praca ale także czas, który spędzamy z naszymi podopiecznymi na miłych pogawędkach i wspominaniu dawnych czasów. Początkowo mieliśmy spore obawy, jak zostaniemy przyjęci, bo przecież jesteśmy z "poprawczaka". Z każdą jednak wizytą nasze podopieczne nabierały do nas większej sympatii i zaufania. Dzięki wolontariatowi uświadomiliśmy sobie jak ważne jest dla nas bycie potrzebnym drugiemu człowiekowi. Wolontariat daje nam szanse pokazania światu tego co w nas dobre, pomimo naszej niechlubnej przeszłości. Tu nie liczy się to kim byłeś w przeszłości ale to co dajesz z siebie drugiemu człowiekowi tu i teraz. Na pytanie co nam daje wolontariat, śmiało możemy odpowiedzieć- z każdym dniem uczy nas bycia lepszym. Sprawia, że przestajemy widzieć tylko siebie, a dostrzegamy potrzeby i problemy innych ludzi.
W ramach naszej działalności współpracujemy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Przedszkolem prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi i w miarę możliwości włączamy się w różne akcje. Uczestniczyliśmy między innymi w Akcji Honorowego Krwiodawstwa, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, a także projekcie- konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty i Urząd Marszałkowski w Krakowie " Mieć wyobraźnię miłosierdzia", w którym otrzymaliśmy wyróżnienie i zostaliśmy zaproszeni do udziału w koncercie finałowym.
Poprzez tę kampanię promocyjną pragniemy nie tylko zaprezentować się społeczności ale przede wszystkim pragniemy zachęcić wszystkich dużych i małych do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i otwarcia się na potrzeby i problemy innych ludzi.
Nikt nie wymaga od Was spektakularnych sukcesów i medialnego rozgłosu. Wystarczy, że rozejrzycie się wokół , a na pewno zauważycie kogoś kto potrzebuje Waszej pomocy. Nie potrzeba wiele: odrobinę wolnego czasu, szczere chęci i ręce gotowe do pracy. Jeśli więc chcesz zrobić coś dobrego w swoim życiu przyłącz się do nas i zostań WOLONTARIUSZEM !!!
Oprócz nas na terenie miasta działa kilka klubów wolontariatu:
1. Zespół Szkół Ogrodniczych - koordynator Pani Janina Filipiak.
2. Zespół Szkół Zawodowych- koordynator Pani Monika Biurowiec-Łysik.
3. Zespół Szkół nr 1 - koordynator Pani Monika Biurowiec.
Więcej informacji możesz znaleźć na stronie internetowej naszego Ośrodka oraz na stronie Stowarzyszenia Sursum Corda.